שוק ההון: על קצה המזלג למשקיע המתחיל

פעולות מסחר והשקעות מוצלחות בשוק ההון יכולות להתקיים בהינתן ידע מקצועי מקדים. ריכזנו עבורכם מספר מונחים ועקרונות עיקריים וחשובים למשקיע שמתחיל את דרכו בתחום.
אז איך מתחילים לסחור בבורסה?
נתחיל קודם כל בידיעה העיקרית – השקעה ומסחר בבורסה מתאימה לכל אחד ואחת! על מנת להתחיל לבצע פעולות נדרש ממכם לפתוח חשבון למסחר בניירות ערך דרך הבנק, בתי ההשקעות או חברות ברוקראז’ המאפשרות ביצוע פעולות בבורסה. בזכות ההתקדמות הטכנולוגית בעולם ובשוק ההון בפרט מתאפשר כיום לכל אדם לנהל את תיק ההשקעות שלו לבדו, ללא עזרתו של יועץ השקעות. למעשה היכרות עם החוקים, העקרונות, שיטות הפעולה והמוצרים הפיננסים השונים תיתן לך את התואר “משקיע עצמאי בבורסה”.
לאלו מכם שהחליטו להתנסות בהשקעה בבורסה ריכזנו מספר כלים שיעזרו לכם בדרך החדשה:

נייר ערך:
ניירות ערך הן מניות, אגרות חוב, אופציות, חוזים עתידיים, תעודות סל וכו’.


מניות-STOCKS:
תעודה המקנה חלק או אחוז בבעלות של חברה ציבורית. התעודות הללו נסחרות בבורסה בצורה מקוונת, ויכולות להירכש על ידי כל משקיע המבצע השקעות בשוק ההון. כל בעל מניה רשאי לקחת חלק באסיפות כלליות ולהצביע בעניין מדיניות החברה.

אגרות חוב:
תעודה המאשרת קיום חוב בין משקיע פרטי לחברה ציבורית. החוב ניתן להעברה ממשקיע למשקיע באמצעות מסחר מקוון. החברה תשלם קופונים ואת החזר ההלוואה למשקיע שמחזיק בתעודה לפי התנאים שקבעה מראש.

קרן סל ETF:
“כמו מניה” רק שמושקעת בכל מיני דברים כמו מדדים שקשה להשקיע ולהחזיק בהן באופן עצמאי (בעיקר בגלל העלויות הגבוהות),פעמים רבות קרן הסל היא תיק שמכיל ניירות ערך רבים יחד. הקרן מנוהלת על ידי חברה, החברה קונה נכסים ומנפיקה תעודות בעלות על אותם נכסים, בהם ניתן לקנות, למכור ולסחור כמו מניה. למעשה קרן הסל קונה בשבילכם את מה שלכם היה קשה לקנות( מוצר השקעה המנסה לפשט דברים מורכבים).

עקרונות חשובים לבניית תיק השקעות מאוזן:
בין אם אתם בונים את תיק ההשקעות לבד או באמצעות מנהלי תיקים, חשוב לדאוג שהתיק יהיה מתאים לצרכים שלכם ויאזן בין סיכון לפוטנציאל הרווח/התשואה. ראשית, יש לקבוע את רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת. החלטה זו תקבע את סוגי המניות והסקטורים שבהם תשקיעו, כאשר מי שחובב סיכונים יבחר במניות של חברות בעלות פוטנציאל צמיחה גבוהה, אך קיים גם הסיכוי שהפוטנציאל לא יתממש והם יפסידו רבות עקב התנודתיות במניות אלה, בעוד שמשקיעים סולידיים יותר יבחרו בחברות מוכרות ויציבות בשוק, המניבות רווחים באופן קבוע, גם אם לא מדובר בתשואת גבוהות במיוחד.
בנוסף, חשוב לגוון את ההשקעות בתיק במטרה להקטין את רמת הסיכון. ככל שהתיק יורכב מאפיקי השקעה שאינם תלויים זה בזה, הפסד באפיק אחד, לא יגרום לירידה בערכו של כלל התיק וייתכן אף שחלק מהאפיקים יעלו ויניבו לכם רווח.

איך עובדת הבורסה?
הבורסה משמשת כמתווך בין משקיעים המעוניינים לקנות ניירות ערך ובין משקיעים הרוצים למכור אותם, הבורסה חייבת לעמוד בתנאי הרגולציה המתקיימים על פי הגופים הממשלתיים המפקחים.

איך סוחרים בבורסה ומתי היא פועלת?
ימי המסחר בבורסה בארה”ב הם בשני עד שישי כולל. על מנת לסחור בבורסה, יש צורך בחשבון למסחר בניירות ערך, אותו אפשר לפתוח באמצעות גוף המוגדר כ”חבר בורסה”. בין חברי הבורסה ניתן לכלול את הבנקים, בתי ההשקעות וחברות הברוקראז’. כל פעולות הקנייה והמכירה של הסוחר, מועברות דרך חבר הבורסה באמצעות מערכת ממוחשבת.

שעות ושלבי המסחר בשוק ההון האמריקאי (על פי שעון ישראל):
שעות המסחר הרשמי (הרציף) הן : 23:00 – 16:30 .
(למעט בשבוע ההחלפה לשעון לחורף בו המסחר יהיה בשעות 22:00 -15:30).
שעות המסחר המקדים (pre market) הן: 16:30 – 11:00 .
(לא כולם יכולים לבצע פעולות מסחר בשעות אלה והפקודות היחידות שמתקבלות הן פקודות limit).
שעות המסחר המאוחר (after market) הן : 03:00 – 23:00 .
(לא כולם יכולים לבצע פעולות מסחר אלה והפקודות היחידות שמתקבלות הן פקודות limit).

ישנם חגים ומועדים בהם הבורסה האמריקאית אינה פעילה והם:
New Year’s Day, Martin Luther King, Jr. Day, Washington’s Birthday/Presidents’ Day, Good Friday, Thanksgiving Day, Christmas, Labor Day, Memorial Day, Independence Day

סוגי פקודות המסחר העיקריות:

market (mkt) – פקודת מסחר לקניה או מכירה של נייר ערך, ללא הגבלת מחיר. ההוראה תתבצע במחיר השוק של נייר הערך בשלב המסחר הרציף בלבד. הוראה זאת תבטיח ביצוע פעולה מיידי אך אינה מומלצת בניירות ערך בעלי סחירות נמוכה, שכן היא עשויה להתבצע במחירים שאינם אטרקטיביים. בנוסף בשלבי ה pre / after market מתקבלות אך ורק פקודות limit, הוראות market אינן יתבצעו.

limit (lmt) – פקודת מסחר לקניה או מכירה של נייר ערך, עם הגבלת מחיר. ההוראה תתבצע רק אם שער נייר הערך הגיע לשער המבוקש או למחיר טוב יותר. פקודת מסחר זו מגנה עליך מפני ביצוע פעולה בשער לא רצוי. בפקודת קנייה בלימיט זהו השער המקסימלי בו הנייר יירכש ובמכירה בלימיט זהו השער המינימלי בו הנייר ימכר. פקודה זו ניתנת לשימוש בכל שלבי המסחר.


Stop market – פקודת מסחר המשמשת לקטיעת הפסד (stop loss) תשמש למי שנמצא בפוזיציה ורוצה להגן על השקעתו במידה ונייר הערך הולך נגד הכיוון בו בחר, ההוראה תשלח אל השוק כאשר מחיר הנייר יגיע לשער של ה-stop שהגדרתם מראש, הפקודה שתשלח אל השוק תהיה מסוג market ולכן תתבצע מיד במחיר השוק של נייר הערך. (לא תפעל מחוץ לשעות המסחר הרשמי).


Stop limit – פקודת מסחר המשמשת לקטיעת הפסד (stop loss), תשמש למי שנמצא בפוזיציה ורוצה להגן על השקעתו במידה ונייר הערך הולך נגד הכיוון בו בחר, ההוראה תשלח אל השוק כאשר מחיר הנייר יגיע לשער ה-stop שהגדרתם מראש, הפקודה שתשלח אל השוק תהיה מסוג limit ולכן תתבצע רק במחיר שקבעתם מראש או טוב ממנו, קיים סיכון שבו מחיר המניה יורד במהירות אל מתחת למחיר הlimit ולכן הפקודה לא תתבצע או תתבצע באופן חלקי.(פקודה זו תקפה לכל שלבי המסחר).

נשמע מעניין נכון?

רכשו עכשיו את קורס הכשרת משקיעים וסוחרים מבית אינווסטור והצטרפו אלינו לעולם מרתק וכלכלי במיוחד!