פתיחת תיק השקעות מנוהל

אז איך פותחים תיק השקעות מנוהל?

החלטתם להשקיע בשוק ההון, חשוב שתדעו שישנה אפשרות לפתוח תיק השקעות מנוהל בבית השקעות. אז איך פותחים תיק השקעות ואיך מתבצעת בניית התיק? ריכזנו עבורכם במאמר את כל מה שאתם צריכים לדעת.


תיק השקעות מנוהל הוא אחת הדרכים הנפוצות לניהול השקעות, ומתאים גם למשקיעים פרטיים שאין להם עדיין ניסיון, בזכות הליווי הצמוד של מנהל תיקי השקעות שבעיקר יסייע להתאים את אופי ההשקעות לצרכים האישיים שלהם ולטווח ההשקעה, וכן יפעל לביצוע שינויים המותאמים להתפתחויות בשוק.


אז מה חשוב לדעת על תיק השקעות מנוהל?
אם אתם מעוניינים להשקיע בשוק ומרגישים שחסר לכם ידע או זמן כדי שתעשו זאת בעצמכם, ניתן לבחור בבית השקעות שינהל עבורכם את תיק ההשקעות – החל משלב פתיחת תיק ההשקעות ועד ניהול ההשקעות בפועל.

בדרך כלל, תהליך פתיחת תיק השקעות בחברה פרטית כולל אפיון צרכים מלא, כאשר הכסף נשאר בחשבון הבנק שלכם. בעצם, מנהל תיק ההשקעות שלכם יקבל לצורך כך ייפוי כוח שיאפשר לו לבצע פעולות קנייה ומכירה בתיק ההשקעות שלכם. אתם תקבלו מעת לעת עדכונים על הפעולות בתיק, אך לא תידרשו לקבל בעצמכם את ההחלטות בנושא ההשקעה.

איך אבחר מי ינהל עבורי את התיק?
רגע לפני שאתם פותחים תיק השקעות בחברה פרטית, חשוב לבדוק באופן מעמיק כמה פרמטרים: בחנו את החוזק הפיננסי והמוניטין לטווח ארוך של בית ההשקעות, חפשו מידע שהתפרסם בתקשורת על המנהלים והעובדים שלה ובדקו אם לחברה יש מחלקת מחקר המספקת מידע שוטף וחיוני שעוזר למנהלי התיקים.
איך אפתח תיק השקעות מנוהל?

לאחר שבחרתם בית השקעות ומנהל תיק השקעות חברת בית השקעות צריכה להקפיד ולבחון את הצרכים שלכם ואופק ההשקעה. לאחר מכן, מנהל התיק שלכם יציג לכם את אסטרטגיית ההשקעות. כאמור, הכספים המיועדים לתיק ההשקעות המנוהל ויופקדו בחשבון בנק על שמכם.

מי ינהל עבורי את התיק?
תיק ההשקעות מנוהל תמיד בידי מנהל תיקים המחזיק ברישיון ניהול תיקים מטעם רשות ניירות ערך. ובהקשר זה, טרם הבחירה בחברה שתנהל עבורכם את תיק ההשקעות, כדאי לבחון את הניסיון האישי של מנהלי התיקים בחברה, הוותק שלהם וכן לבדוק האם מנהל התיק ועובדים בכירים בבית ההשקעות עומדים לרשות הלקוחות בעניינים שונים הנוגעים לניהול התיק.
מידע על העברת תיק השקעות מחברה לחברה אחרת או מבנק לבית השקעות?
באופן כללי חשוב לדעת כי ניתן להעביר תיק השקעות מנוהל בין חברות ולפתוח תיק השקעות בכל חברה שתרצו, בהתאם לרף המינימום שקבעו בבית השקעות. כמו כן, ניתן לבצע גם העברת תיק מבנק לבית השקעות. כדי לעשות זאת, יש לפנות ולהעביר ייפוי כוח מהחברה הישנה לחברה החדשה.
איזה פיקוח קיים על חברות ניהול תיקי השקעות בישראל?
רשות ניירות ערך היא הגוף המפקח על פעילות ניהול תיקי ההשקעות בישראל, והיא זו המעניקה לחברות או ליחידים רישיון לניהול תיקי השקעות של לקוחות.
היכן מופקדים הכספים?
הכסף נשאר בחשבון הבנק של הלקוח. מנהל תיקי ההשקעות או בית ההשקעות אינם יכולים, על פי החוק, למשוך כספים מחשבון הלקוח, למעט גביית דמי ניהול.
מה הסכום המינימלי הנדרש לניהול תיקי השקעות?
לרוב, חברות ניהול התיקים קובעות רף מינימלי לסכום שינוהל בתיק השקעות.
כיצד נקבעת מדיניות ההשקעות בתיק?
אז איפה כדאי להשקיע? איך בונים את התיק? ובכן, מדיניות ההשקעות נקבעת לאחר אפיון צרכים אישי שמבצע מנהל תיק ההשקעות (ולאחר פתיחת התיק), תוך התחשבות בצרכים, ביעדים וברצונות שלכם. המדיניות משתנה מידי פעם ובהתאם לשינויים בשוק ולהעדפות שלכם כמשקיעים, כמו גם שינויים בצרכים האישיים שלכם במידה ויהיו.
מה זה אפיון צרכים?
מנהל תיקי השקעות מחויב לבצע אפיון צרכים עבורכם, שהוא למעשה הבסיס לניהול התיק. התהליך מתבצע במעמד פתיחת תיק ההשקעות, ויכלול שאלות כגון :האם אתם מעוניינים בסיכון גבוה או נמוך, בהשקעה בחו”ל או בישראל, בהשקעה לטווח הרחוק או לטווח קצר בלבד. כל זאת, במטרה לקבוע את מדיניות ההשקעה המותאמת עבורכם.
האם ניתן לשנות את ניהול ההשקעות בתיק?
ניתן לשנות את מדיניות ההשקעות בתיק בהתאם לצורך – למשל, שינויים בשוק ההון שלפי שיקול הדעת המקצועי של מנהל תיק ההשקעות מחייבים היערכות. שינוי שכזה דורש אישור בכתב מצד הלקוח.
איך ניתן לקבל מידע על התיק?
אם אתם מנהלים תיק השקעות ,תוכלו לעקוב באופן שוטף אחר ביצועי התיק שלכם באמצעות אתר האינטרנט של הבנק בו מופקד התיק המנוהל. בנוסף, תקבלו בדרך כלל מידי רבעון דוח המפרט את הרכב התיק, ביצועי התיק וכן את דמי הניהול. כמו כן, ניתן לקבל כל מידע על התיק בפניה טלפונית למנהל ההשקעות האישי שלכם.
אילו סוגי תיקי השקעות יש?
מאחר שהשקעה היא מוצר פיננסי המותאם אישית לכל לקוח, מגוון האפשרויות העומד בפניו הוא רב ובכל תיק השקעות יכול להיות תמהיל השקעות אחר, לפי הרצונות והצרכים שלכם.
*אין כאמור במאמר זה כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות מומחה בעל רישיון עפ”י דין, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל לקוח. אין לראות במאמר זה, בתוכנו משום שיווק/ייעוץ השקעות. מסמך זה נכתב בהסתמך על מידע פומבי שגלוי לציבור. המידע המוצג במסמך זה הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה, לכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ/שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. החברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה אינם לוקחים על עצמם כל אחריות שהיא לכל הפסד ישיר או נסיבתי הנובע משימוש במידע זה.

נשמע מעניין נכון?

רכשו עכשיו את קורס הכשרת משקיעים וסוחרים מבית אינווסטור והצטרפו אלינו לעולם מרתק וכלכלי במיוחד!